Soll Polska

 

Zabezpieczenie stawu na zimęCzysta woda w basenie

Już jesienią powinno się pomyśleć o tym, by uodpornić staw na zimę i pomóc mu rozpocząć sezon wiosną. Aby zapobiec wpadaniu liści, a tym samym zapobiec dodatkowemu doprowadzaniu substancji odżywczych, nad powierzchnią wody możliwie szybko powinna zostać rozpięta sieć o drobnych oczkach. Można również zainstalować skimmer zbierający zabrudzenia z powierzchni zbiornika. Jeżeli brzeg stawu został obsadzony roślinami to przed zimą należy pamiętać by wysokie rośliny odpowiednio przyciąć by pod obciążeniem śniegu nie przechylały się do stawu. Szuwary trzcinowe mogą zostać usunięte jednak dopiero wiosną, ponieważ wspierają one wymianę gazów w zamarzniętym zbiorniku wodnym..

 
 

 

Krok 1 – redukcja osadów dennych

Jesień to dobry okres na oczyszczenie zbiornika z osadów dennych powstających z procesów gnilnych liści, resztek pożywienie, odchodów ryb. Mechaniczne usuwanie mułu jest na dłuższą metę nie tylko nieskuteczne, lecz również narusza warstwy mułu i uwalnia poprzez zawirowania szkodliwy amoniak, dlatego warto zastosować środek który w szybki i efektywny sposób rozłoży muł –np. TeichschlammEntferner marki Söll –więcej w poradzie "Biologiczne usuwanie mułu".

Krok 2 – absorpcja fosforanów- zabezpieczenie przed wiosennymi glonami

W wyniku wpadania liści do stawu, rozkładu pokarmu i innych substancji organicznych w czasie zimowych miesięcy wzrasta w stawie ilość fosforanów, które są podstawowym składnikiem odżywczym glonów. Wiosną zatem glony będą miały do dyspozycji nadmiar składników odżywczych. Skutkiem tego może być masowe rozmnażanie się glonów a w konsekwencji zielona woda lub glony nitkowate. W walce z glonami najważniejsza jest prewencja. Niestety fosforanów można pozbyć się tylko poprzez absorbcję do tego można wykorzystać najsilniejszy na świecie środek wiążący fosforany P-Lock AlgenStopp® marki Söll, należy rozpocząć stosowanie już w październiku i stosować regularnie co 6 tygodni.

Krok 3 – stabilizacja parametrów wody

W czasie śnieżnej i deszczowej pory roku do stawy dostają się duże ilości miękkiej wody które powodują rozcieńczenie wody stawowej a tym samym w znacznym stopniu zmniejszenie twardości węglowodanowej. W niewystarczająco ustabilizowanej wodzie, wiosną może dojść do kwitnienia glonów, które spowoduje drastyczne podwyższenie wartości pH. Zbyt wysoka wartość pH wpłynie negatywnie na zdrowie ryb i na cały ekosystem. Aby zapobiec tym przykrym konsekwencją należy jesienią zaaplikować produkt który w okresie zimowym będzie stabilizował wodę w stawie i zabezpieczy przed niekorzystnym działaniem niskich temperatur – proponujemy TeichFit® marki Söll. Środek polepsza jakość wody; neutralizuje amoniak i metale ciężkie; natychmiast zapewnia stabilną i odpowiednią wartości pH; zwiększa twardość węglanową; tworzy idealne warunki do życia dla wszystkich mieszkańców stawu. Zalecamy stosować TeichFit® wielokrotnie w ciągu roku, obligatoryjnie, gdy wartość KH spadnie poniżej 5°dH.

KROK 4 – napowietrzanie zbiornika

W przypadku głębokości wody, wynoszącej co najmniej jeden metr, woda w stawie tworzy takie warstwy, że staw nie zamarza w całości a ryby mogą przezimować przy dnie stawu. Trzeba jednak sprawić by woda pod lodem była dobrze natleniona. Najpopularniejszym sposobem natleniania wody jest wyrąbywanie przerębli przy pomocy siekiery, lub kucie kilofem. Nie zalecamy tej metody gdyż fala uderzeniowa powstająca podczas rąbania może powodować śmierc organizmów żywych np. poprzez ogłuszenie ryb lub wybudzenie z zimowego letargu żab. Poza tym nagła zmiana cisnienia niekorzystnie wpłynie na układ oddechowy wszystkich mieszkańców stawu. Nie zalecamy również stosowania pasywnych środków przeciw zamarzaniu bowiem skumulowane w stawie ciepło zostaje utracone, staw wychładza się nienaturalnie szybko. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest używanie natleniaczy lub środków natleniających wodę. Łatwym w stosowaniu sa tableki SauerstoffDepot marki Söll, które charakteryzują się długotrwałym działaniem nawet do 6 tygodni. Ważne by rozpoczać sotowanie już od października i regularnie stosować aż do wiosny.

 

 

 

 

 
Soll Polska - Założenie oczka wodnego lub wymiana wody